foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

    ZŠ a ZUŠ Petřvald

    Školní 246, příspěvková organizace

Kontakt ZŠ

ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, 
příspěvková organizace

Ulice: Školní 246
Město: Petřvald
PSČ: 735 41

IČO: 73184985 

Telefonní kontakty:

ZŠ na ul. Školní:
tel.: +420 596 542 936

tel.: 702 119 818

ZŠ na ul Závodní:
tel.: +420 596 542 949

Pouze v případě,
že se nemůžete
dovolat na výše
uvedené číslo.
Volejte:

tel.: 601 564 852

 

e-mail: zsazuspetrvald@seznam.cz

Datová schránka: skbmjhq

Poznáváme naše město Petřvald

Znáte město, ve kterém žijete? Víte, kdy bylo založeno? Jak se jmenuje kostel, kolem něhož procházíte při cestě do školy? Jaký význam mají místa jako Zaryje nebo Hedvika? Tyto a mnohé další otázky jsme si položili s žáky VI. B v hodinách dějepisu. Začali jsme pátrat v kronikách, vydali jsme se na vybraná místa s cílem zmapovat historii významných staveb a míst v našem městě. Mnohdy jsme „objevili“ něco nového i na místě, které míjíme každý den. Navštívili jsme také faru, povídali si o kostele sv. Jindřicha s panem farářem Vítem Zatloukalem, a dokonce si prohlédli kostel.

V českém jazyce jsme pod vedením paní učitelky Lenky Kocurkové v rámci slohového cvičení popisovali význačné budovy Petřvaldu. Učili jsme se pohlížet na tyto stavby jinýma, literárníma očima. Ve výtvarné výchově jsme s paní učitelkou Květou Rafajovou potom provedli jejich podrobnější analýzu a vytvořili umělecké koláže.

Z dějepisných a slohových prací vznikla výstava a vyvrcholením celého projektu byla žákovská minikonference s významnými hosty. Pan Otakar Kochan, pan Pavel Římánek a paní Milada Římánková nám poskytli spoustu zajímavých informací. Hosté se s námi podělili o své zážitky a vzpomínky například o osudu sochy prvního československého prezidenta Tomáš Garrigua Masaryka před knihovnou nebo o tom, jak prožívali svá školní léta. Pan Římánek průběh celé akce zdokumentoval svým fotoaparátem, za což mu moc děkujeme.

Hostům jsme přednesli výsledky našeho pátrání a poté zhlédli film pana Kochana, který pojednává právě o našem městě. Poté se rozvinula diskuze, při které jsme měli příležitost si ujasnit určité poznatky a také se doptat našich hostů na různé zajímavosti.

A k čemu to všechno bylo?

Učíme se vnímat svět okolo a rodné město nám je nejblíže. Slovo dějepis může u někoho vyvolávat pocity nudy a memorování letopočtů. Jako učitelé historie proto usilujeme, aby tomu tak nebylo a poznávání dějin se stalo pro žáky zajímavým, zábavným ale i poučným. Děkuji za spolupráci hostům, kolegům i žákům.

Mgr. Julie Janková, ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, přísp. org.

Zážitky dětí

Paní učitelka rozdala dětem obrázky budov, o kterých jsme měly zjistit něco z její historie např.: to byly knihovna, muzeum, kostel a mnoho dalších. Děti se tedy vydaly zkoumat historii. Mohly také udělat rozhovor s pracovníkem v té budově. Další hodinu dějepisu jsme všechny informace dali dohromady a vznikly fantastické články. Ale to není všechno, do tohoto projektu jsme se zapojili i v hodině výtvarné výchovy. Dostali jsme velké obrázky dané budovy a měli jsme obrázek nějak vylepšit. Všechny naše výtvory jsou vystaveny ve škole.

Exkurze na faru

Dne 3. 2. 2015 jsme s celou třídou VI. B byli na exkurzi na místní nové faře. Přivítal nás tam pan farář. Pan farář se jmenuje Vít Zatkloukal. Zodpověděl nám různé otázky a také nám ukázal novou faru. Potom jsme se šli podívat do místního Jindřichova kostela. Tam nám pan farář řekl hodně věcí o kostelu např. to, že je postaven ve stylu empír. Nakonec jsme se společně všichni vyfotili a šli jsme zpět do školy. David Třos, VI. B

V úterý 3. 2. 2015 jsme byli na besedě s panem farářem Vítem Zatloukalem. Bydlí ve faře, která je hned vedle hřbitova. Řekl nám něco o staré faře a něco i o faře nové. Nová fara vznikla roku 1901. Je to cihlová budova. Zatím funguje jenom jedno patro, protože podkroví stále není opraveno a pan farář shání 5 miliónů. Po vyprávění nás zavedl do kostela. Po této besedě jsme mnohem víc věděli a moc nás to bavilo.

Jakub Gawlas, Andrea Škovronová, VI. B

 

 

 

Copyright © 2018 Mgr. Roman Pluta, DiS. Rights Reserved.