Distanční výuka na ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246,p.o.

16.02.2021 16:07

Distanční výuka na ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246,p.o.

 

Je to pouhých 26 let, kdy jen ve zlomku domácností byl osobní počítač. Zavolat jsme si mohli jen z telefonní budky. O nějakém světě internetu, sociálních sítích, cloudech apod. jsme si mohli nechat jen zdát. Počítač v domácnosti byl velkou a drahou vzácností. Tehdy jsme si ani nepředstavovali, jakou důležitou roli bude IT technika v našich životech mít. Možná jen v nadsázce jsme si říkali, že ve vzdálené budoucnosti se žáci budou učit přes počítače. Ještě v únoru roku 2020 jsme netušili, co nás čeká.

Najednou jsme byli my, učitelé, i žáci s rodiči postaveni před nelehký úkol. Žáci nesmí do škol a my musíme zajistit výuku online! V první vlně nám hodně pomohl fakt, že jsme v minulosti zavedli elektronické žákovské knížky a celkově naše IT technologie na škole byla díky pravidelným investicím zřizovatele Města Petřvald na vysoké úrovni. Měli jsme tak možnost komunikace s rodiči a žáky. Všichni jsme sedli k počítačům a začali dělat přípravy, hledat na internetu zábavné výukové materiály a následně opravovali odevzdané práce. Stále jsme měli na paměti, že nechceme rodiče ani žáky nadměrně přetěžovat, ale na druhé straně zase musíme zajistit, aby žáci nezapomněli již nabyté vědomosti, něco nového se naučili a zopakovali učivo. Není to jednoduché jak pro nás učitele, tak ani pro rodiče žáků a žáky samotné. Věřili jsme, že to zakrátko přejde a vše se vrátí do normálu. Bohužel se tak nestalo.

Již v červnu roku 2020 jsme si uvědomovali, že bude potřeba najít řešení pro kvalitnější výuku, kdyby se situace opakovala. Bohužel od ministerstva školství jsme detailní postup neobdrželi. Vše bylo ponecháno na školách. Rozhodli jsme se najít systém pro online výuku a zvolili jsme MS Teams. Díky zřizovateli Městu Petřvald jsme zakoupili licence a zajistili propojení s naší školní sítí, tak aby bylo přihlášení pro žáky co nejjednodušší. Upgradovali jsme naši školní síť, zajistili kvalitní připojení k internetu a také kvalitní bezdrátové propojení s naší druhou budovou na ul. Závodní a zakoupili další nové počítače. Využili jsme finanční podpory ze strany ministerstva školství na nákup potřebné IT techniky a díky rychlé reakci jsme ji zvládli zajistit. Mnoho škol bohužel kvůli vyprodaným skladům takové štěstí nemělo.

Našim žákům jsme poskytli k zapůjčení desítky notebooků a tabletů, aby se ti, kteří neměli tuto techniku doma k dispozici, mohli účastnit online výuky. Učitelé se prakticky ze dne na den museli naučit ovládat nový systém a taky změnit své učitelské metody.

Závěrem děkujeme společnosti Microsoft, která nám společně s www.ucimeonline.cz hodně pomohla, zřizovateli Městu Petřvald, pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům, rodičům a mnohým dalším, kterým tato nelehká situace nebyla lhostejná.

Věřme, že vše ustane a bude líp.

Mgr. Roman Pluta, DiS.

ICT koordinátor

ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, p. o.

ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, p. o.

Školní 246 735 41, Petřvald
IČO: 73184985
Evropská UNIE & MŠMT
Ministerstvo životního prostředí & státní fond životního prostředí ČR
všechna práva vyhrazena © 2020 - 2021 ZŠ a ZUŠ Petřvald - Vzdělání pro každého
vytvořeno ve spolupráci Zicherka.cz a Davidem Skálou