Školní parlament

Na  naší škole již několik let pracuje školní žákovský parlament. Členové parlamentu jsou zvolení zástupci 3.-9.tříd.

Scházíme se pravidelně jednou měsíčně, v případě potřeby i častěji. Společně se domlouváme na pestrých aktivitách určených pro žáky naší školy.

Vyhlašujeme výzvy zaměřené na rozvoj environmentálního vnímání, rozvoj schopností a poznávání, kreativity, technického vzdělávání, logického myšlení, rozvoj vzájemné spolupráce ve třídě i mezi kolektivy. Podporujeme tím zdravé lidské vztahy, učíme se navzájem řešit problémy, trénujeme své rozhodovací dovednosti a práci v realizačním týmu.

Společně jsme se rozhodli podporovat zvířata v ZOO Ostrava např. formou adopce. Finanční prostředky získáváme mimo jiné sběrem papíru, výrobou vánočních dekorací, ozdob apod. Není nám lhostejný ani osud nemocných dětí i dospělých, zapojujeme se charitativních veřejných sbírek.

Velmi se nám osvědčila spolupráce s žáky devátých tříd, kteří ochotně každoročně pro své mladší spolužáky pomáhají uspořádat „Mikuláše“, den plný veselí, reje masek a radosti.

V průběhu školního roku mohou žáci ovlivňovat svým rozhodnutím dění na naší škole. Diskutujeme společně o aktuálních tématech ve škole, hledáme vzájemné řešení, kompromisy tak, aby se žáci ve škole cítili co nejlépe.

Fotka žáku v učebně

Dokumenty ke stažení

PDF 1. Výzva žákovského parlamentu ke stažení ZDE Vyhodnocení 1. výzvy najdete v aktualitě ZDE - "Vyhodnocení 1. výzvy"
PDF 2. Výzva žákovského parlamentu ke stažení ZDE Vyhodnocení 2. výzvy najdete v aktualitě ZDE - "Vyhodnocení 2. výzvy"
PDF 3. Výzva žákovského parlamentu ke stažení ZDE Vyhodnocení 3. výzvy najdete v aktualitě ZDE - " Vyhodnocení 3.výzvy"
PDF Výlet do ZOO Ostrava Fotogalerie

Školní rok 2022/2023

Dokumenty ke stažení

PDF 2. Projekt žákovského parlamentu ke stažení ZDE Spolupráce školního parlamentu a policie PČR " Policejní okénko"
PDF 3. Výzva žákovského parlamentu Ekokodex ke stažení ZDE Galerie Ekokodexů tříd
PDF 4. Talentmanie Galerie Talentmanie

Školní rok 2023/2024

Školní parlament je tvořen zvolenými zástupci 3. - 9. tříd naší školy. Pravidelně jsme probírali plánované aktivity školy pro žáky v daném školním roce. Členové parlamentu zjistili očekávání žáků a jejich představu o aktivitách školy.

V letošním roce jsme vyhlásili společnou výzvu pro všechny třídy školy s názvem  „ Taneční výzva“ – třídní kolektivy měly za úkol nacvičit společný tanec, natočit si video a vytvořit  digitální záznam o této společné aktivitě – taneční klip. Naším cílem bylo podpořit zejména dobré vztahy ve třídě, vzájemnou spolupráci, rozvoj digitálních kompetencí zábavnou formou.

Žáci se letos  na školním parlamentu zaobírali  tématem zdravého stravování doma i ve škole. Podařilo se nám domluvit se s paní vedoucí školní kuchyně na pravidelných ochutnávkách nejrůznějších druhů ovoce i zeleniny formou rautových mís pro žáky. Rovněž nám paní kuchařky uspořádaly „Týden splněných přání“. Žáci na školním parlamentu měli za úkol ve třídách zjistit, o jaká jídla by děti měly zájem, a na základě toho jsme pak na parlamentu vytvořili společný pestrý jídelníček.

Na žádost žáků o zařazení více zajímavých sportovních aktivit jsme zajistili ve spolupráci s tělocvikáři vzájemné soutěže tříd ve vybíjené, florbalu, fotbalu, baseballu a také hodiny tanečního tělocviku. Navštívil nás Jaroslav Havelka alias Doctor Dancer, který dívky 7. a 8. tříd  učil různé moderní taneční styly a kluky prvky z breakdancu. Žáci rovněž měli možnost zúčastnit se hodin bruslení v Orlové.

Žáci druhého stupně projevili zájem o uspořádání školního plesu. Místo tradičního plesu byla uspořádána v kulturním domě „Májová zábava“, která byla nejen o tančení, ale také o nejrůznějších soutěžích a aktivitách. Zde musíme vyzdvihnout práci žáků z realizačního týmu, kteří zajistili celou organizaci, přípravu, realizaci pod vedením p. uč. Kučerové.

Ve spolupráci s učiteli přírodovědných předmětů jsme zorganizovali Den Země, společně jsme uklidili okolí školy, přesadili květiny, měli nejrůznější aktivity pro pochopení důležitosti ochrany životního prostředí.

Podporou pro rozvoj jazykových dovedností ve škole byl školní výlet žáků do Vídně a také zrealizovaný „Den s rodilou mluvčí“, tentokrát z Austrálie.

Pokračovali jsme ve spolupráci s PČR, pravidelně probíhalo „Policejní okénko“. Cílem této spolupráce je najít důvěru v PČR, vědět, že jsou tady pro nás - policie nám může poradit, např. jak řešit složité životní situace v rodině, ve škole i jinde; jak řešit problémy na sociálních sítích, kyberšikanu; jak se pohybovat bezpečně po komunikacích; mohou nám přiblížit  problematiku kriminality apod. Policista seznámí žáky s povoláním policisty apod..

Po celou dobu jsme aktivně spolupracovali se sdružením rodičů, které nám věnovalo ceny pro vítězné třídy a žáky.

Věříme, že příští školní rok budeme i nadále pokračovat ve společných činnostech.