Projekt z OPJAK

Projekt PODPORA ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ V ZŠ A ZUŠ PETŘVALD IV,
REG. ČÍSLO PROJEKTU: CZ.02.02.XX/00/22_002/0002660 je spolufinancován Evropskou unií.
Hlavním cílem projektu je zvyšování kvality, inkluzivity a účinnosti systémů vzdělávání, zajišťování rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání, včetně usnadňování vzdělávací mobility znevýhodněných skupin.
Od 1.1.2023 se škola realizuje projekt „ Podpora rozvoje vzdělávání v ZŠ a ZUŠ Petřvald IV“, který je financován z dotace z Operačního programu Jan Amos Komenský.
Do tohoto projektu se zapojuje základní škola, školní družina a také základní umělecká škola. V rámci tohoto projektu budeme mít zajištěnu paní školní psycholožku, školní asistentku, zajistíme vzdělávání pracovníků školy, budeme realizovat různé způsoby inovativního vzdělávání účastníků školních družina a žáků základní umělecké školy.
Projekt „ Podpora rozvoje vzdělávání v ZŠ a ZUŠ Petřvald IV“ reg. číslo. : CZ.02.02.XX/00/22_002/0002660 OPJAK
V rámci tohoto projektu škola financuje ve škole pozici školního psychologa, školního asistenta, další vzdělávání pedagogů a rovněž se zlepšujeme v moderních metodách vzdělávání. Základní umělecká škola a také všechna oddělení školní družiny v letošním školním roce 2023/2024 realizují nejrůznější aktivity v rámci zavádění nových inovativních metod napříč školou.
V základní umělecké škole na Závodní 822 byly realizovány projektové dny ve škole (Koncert žáků v měsíci říjnu, čtyři Vánoční koncerty v prosinci a Koncert žáků s rodiči v měsíci lednu).
Uskutečnilo se šest projektových dnů mimo školu: návštěva výstavy „Krásná jako kvítka“ žáků výtvarného oboru v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově, žáci všech oborů (hudebního, tanečního i výtvarného) se v listopadu zúčastnili exkurze do Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě, žáci pěveckého oddělení v prosinci účinkovali na adventním jarmarku a akci Česko zpívá koledy u radnice v Petřvaldě, dále též v husitském kostele v Rychvaldě na koncertu pěveckých sborů. V lednu žáci ZUŠ navštívili koncert Janáčkovy filharmonie v Ostravě s názvem „Sláva zvídavosti! Zkus to!
Ve vyučování využívají učitelé výukové programy a aplikace (Jamboard, Noutee, stránky wordwall, audio nahrávky), žáci pracují s hudebními kartičkami, pomůckami, tablety, dataprojektorem, bobotubes, Orffovým instrumentářem aj. Tanečníci poté mají své znalosti a dovednosti ztvárnit improvizačně.
Vyučovací hodiny bývají zaměřené nejen na běžnou výuku, ale v letošním roce zejména na významná výročí skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, jejich život a dílo.
Učitelé ZUŠ absolvovali v rámci projektu OPJAK řadu školení: Jóga v pedagogické praxi, Systemické školní konstelace, Formativní hodnocení a Inovativní metody ve výuce.
Ve školní družině společně s dětmi navštívili spolkovou výstavu v kulturním domě, kde děti poznaly činnosti spolků fungujících v našem městě. V podzimním tvoření si vyzkoušeli výrobu podzimníčků, strašidelných hradů a strašidel, dlabání dýně a pouštění draků. V těchto činnostech žáci projevili mimořádnou kreativitu a fantazii.
Zrealizovali projektový den „Zdravá výživa, ovoce a zelenina“, který nebyl jen o teoretických znalostech, ale hlavně o praktické přípravě zdravé svačinky v podobě ovocných a zeleninových špízů.
Připomínali si tradice a zvyky předvánoční doby. Děti již ví, proč se v tento čas pečou svatomartinské rohlíčky, které si rovněž samy upekly a ochutnaly. Nezůstalo jen u pečení rohlíčků, vyzkoušely si i zdobení perníčků.
Nezapomenutelným zážitkem byla návštěva profesionálního bubeníka, který nás uvedl do světa rytmu a bubnování. Je možné, že i z nás budou jednou bubeníci. Před vánočními prázdninami si v každém oddělení připravili besídku s vlastním programem a nadílkou. Zpestřením byla projížďka na koňském povoze. Nový rok děti přivítaly oslavou Tří králů s divadelním ztvárněním písně ,,My tři králové.“
Během činností ve školní družině jsou rozvíjeny inovativními metodami např. s využitím digitálních technologií, tandemovou výukou aj. nejrůznější žákovské kompetence, jako kompetence pracovní, občanské, sociální, personální, komunikativní, kompetence k řešení problémů a učení.
Do konce školního roku proběhne ještě několik zajímavých projektových dní nejen ve školní družině, ale také mimo ni, o kterých budeme následně také informovat.
Galerii si můžete prohlédnout zde.
Mgr. Ivana Studená
zástupkyně ředitelky školy
Tajemný advent v Muzeu Těšínska
Začátkem prosince se díky projektu "Podpora rozvoje vzdělávání v ZŠ a ZUŠ Petřvald IV" reg. č. CZ.02.02:XX/00/22_002/0002660 OP JAK mohla naše ŠD zúčastnit projektového dne s názvem Tajemný advent v Muzeu Těšínska. Celý program byl zaměřen na to, jak se Vánoce slavily před 100 lety.
Společně jsme si přiblížili atmosféru vánočních dnů spojených s rozmanitými zvyky a obyčeji, které naši předci považovali za neodmyslitelnou součást adventu. Také jsme si prohlédli historickou světnici. Děti byly fascinované nejen její velikostí, ale i počtem osob, které ji kdysi obývaly. Vánoční stromeček, ozdobený většinou sušeným ovocem a slaměnými ozdobami, byl zavěšený u stropu špičkou dolů. Žáky udivila i štědrovečerní tabule, její skromnost a obyčejnost.
Ve vánoční dílničce si děti vyrobily stromečky a ozdobily si papírovou tašku za použití flitrů, raznic a třpytivých ozdob. Šikovná průvodkyně naučila žáky plést vánočku. Ne však z těsta, ale jednotlivé copy byly tvořeny z textilního materiálu.
Díky tomuto projektovému dni získali žáci hlubší představu o tom, jak se Vánoce slavily v minulosti. Uvědomili si, že tehdejší svátky byly více o tradicích, jednoduchosti a rodinné pospolitosti než o materiálních dárcích.
Galerii si můžete prohlédnout zde.
Vychovatelky ŠD